İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Tapu Masrafları

Tapu harcı nedir?

Gayrimenkul satış işlemlerinde hem alıcı hem de satıcı devlete ödenen harçtır.

Tapu masrafı nasıl hesaplanır?

Gayrimenkul devir ve iktisaplarında harç, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır. Hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmek üzere ilgili gayrimenkulün beyan edilen satış değerinin değerinin binde 20'si (%2) oranında hesaplanır. Yani bir gayrimenkulün devir veya iktisabı durumunda alıcı tarafından binde 20, satıcı tarafından binde 20 olmak üzere toplamda binde 40 oranında harç ödenmektedir. Örneğin 100.000 TL'ye satılan bir konut için alıcı 2.000 TL, satıcı 2.000 TL olmak üzere toplamda 4.000 TL tapu masrafı ödenecektir.

Arsa tapu harcı hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Arsa devir ve iktisap işlemlerinde de konut ve işyerlerinde olduğu gibi alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı arsa satış değerinin binde 20 (%2) oranında olacak şekilde tahsil edilmektedir.

Tapu harcı ne kadar?

Gayrimenkul satış değerinin %2'si oranında hesaplanmaktadır. Devir işlemlerinde harca ek olarak bir de döner sermaye bedeli ödenmektedir.

Tapu masrafını kim öder?

Hem alıcı ve hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmektedir.

Harç bedeli nereye yatırılır?

Devir işleminin yapılacağı yerin bağlı olduğu vergi dairesine yapılabilirken bununla birlikte ilgili tapu müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalara da yatırılabiliyor. Ödenecek tutar ile ödemelerin yapılması gereken banka bilgileri tapu müdürlüğü tarafından kısa mesaj yolu ile alıcı ve satıcıya bildirilmektedir. Buna ek olarak e-tahsilat hizmeti veren müdürlüklerden işlem yapıldığında internet üzerinden harç ödemesi imkanı da sağlanmaktadır. Bunun için e-devlet sistemine giriş yaparak tapu harcı borç sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Tapu devir masrafları nedir?

Devir işlemlerinde en yüksek tutarlı masraf, devir harcıdır. Alıcı ve satıcı için ayrı ayrı olmak üzere gayrimenkul satış değerinin %2'si oranında hesaplanmaktadır. Devir işlemlerinde tapu masrafına ek olarak bir de döner sermaye bedeli karşımıza çıkmaktadır.

Döner sermaye bedeli ne kadar?

Gayrimenkulün bulunduğu yere göre değişmekle birlikte genellikle 200 - 300 TL civarında hesaplanmaktadır.

İşyeri veya konut satış fiyatı tapuda düşük gösterilebilir mi?

Harç konusunda yaşanan en büyük sorunlardan biri de vatandaşların daha az vergi ödemek adına konut satış fiyatını gerçekte olduğundan daha düşük göstermesidir. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ile göre emlak vergisi değeri belirlenmekte olup satışlarda en düşük bu bedelin beyan edilmesi zorunludur. Gayrimenkul satış işlemlerinde düşük bedel gösterilmesi yasal bir suç olup tespit edilmesi durumunda vergi cezası kesilmektedir. Dönem dönem vergi daireleri bu konuda geçmişe dönük araştırmalar yapmakta ve usulsüzlük tespit edilen satışların sorumlularına vergi cezası kesmektedirler.

Yararlı Bilgiler
+90 539 680 3928

karamanev.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir