İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Merkez'in faiz kararı sonrası dolar yeni güne düşüşle başladı! İşte son durum

Merkez'in faiz kararı sonrası dolar yeni güne düşüşle başladı! İşte son durum

Merkez Bankasının dün politika faizini yüzde 24'ten yüzde 19,75'e indirmesinin ardından dolar yeni güne düşüşle başladı. Dün günü 5,70'den tamamlayan dolar kuru, şu sıralar 5,68 seviyesinden işlem görüyor.


Dolar/TL, bugüne düşüşle başlamasının ardından 5,68 seviyelerinde dengelendi. Dün 5,65-5,77 geniş bandında dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,10 değer kaybıyla 5,70'den tamamladı.

MERKEZ BANKASI FAİZ DÜŞÜRDÜ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dünkü toplantısında politika faizini 425 baz puan düşürerek yüzde 24'ten 19,75'e çekti. Karar metninde güncel tahminlerin yıl sonu itibarıyla enflasyonun Nisan Enflasyon Raporu'nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceğine işaret ettiği belirtildi.


AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZLERİ SABİT TUTTU

Avrupa Merkez Bankası (ECB) da dün piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gitmezken banka politika faizini sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,40 ve marjinal fonlama faizini yüzde 0,25'te sabit tuttu.

Kararın ardından açıklamalarda bulunan ECB Başkanı Mario Draghi, ekonomik görünümün, imalatın önemli olduğu ülkelerde daha da kötüye gittiğini ve önemli ölçüde parasal teşvik gerektiğini belirterek, "Kalıcı düşük enflasyon oranlarını kabul etmiyoruz. Küresel ekonomik görünüm kötüye gidiyor. Çin'deki ekonomik faaliyetlerin yavaşlaması ve anlaşmasız bir Brexit olasılığı görünümü etkiliyor." ifadelerini kullandı.

EURO VE STERLİN NE KADAR?

Dolar/TL, bu güne düşüşle başlamasının ardından saat 10.00 itibarıyla önceki kapanışın yaklaşık yüzde 0,3 altında 5,68 seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,4 azalışla 6,34, sterlin/TL yüzde 0,5 değer kaybıyla 7,06 seviyesinden alıcı buluyor.

'DOLARDA 5,6550 DESTEK KONUMUNDA'

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ABD 2. çeyrek Gayrisafi Yurt içi Hasıla ve 2. çeyrek kişisel tüketim harcamaları verileri ile Rusya Merkez Bankası faiz kararının takip edileceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun dünkü açıklamaları sonrası ABD ile Türkiye arasındaki diplomatik gelişmelerin gündemi meşgul ettiğini ifade eden analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 5,70'in altında kapanışlarda 5,6550'nin destek, 5,7550'nin direnç olarak izleneceğini söyledi.

GÜNCEL DÖVİZ KURLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: haberler.com


Kategoriler
+90 539 680 3928

karamanev.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir